Zagreb Sokaklarında Çocuk Sesleri

16/04/2019

Birbirinden eğlenceli atölye çalışmaları ve geleneksel sokak oyunlarıyla Çocuk Festivalinin ilki 13-14 Nisan tarihlerinde Zagreb’de gerçekleştirildi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de bulunan Jarun Parkı’nda 2 gün boyunca süren festivalde, çocuklar eğlenceli atölye çalışmalarının yanı sıra topaç çevirme, kaşık bebek yapımı, misket oynama gibi geçmişten günümüze gelen ve adeta birer kültürel miras niteliğinde olan oyunları oynayarak keyifli saatler geçirirken aynı zamanda Türk kültürünü de yakından tanıma fırsatı buldular.

Türk oyuncakları ve oyuncakçılığını ziyaretçilere tanıtmanın yanı sıra oyuncağın kültürlerarası uyum ve etkileşim sürecindeki önemini vurgulamak amacıyla açılan Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi koleksiyonundan oluşan oyuncak sergisinde geleneksel oyuncaklarla birlikte Türkiye üretimi sanayi tipi oyuncaklara yer verildi.

Festival kapsamında sergilenen Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOKAUM) bavul müzesi ise çocuklar ile birlikte ebeveynlerinin de oldukça ilgisini çekti. Oyuncakları dokunarak inceleme fırsatı bulan ziyaretçiler, çocukluk anılarını yetkililerle paylaşırken Türk ve Hırvat kültüründe yer alan benzerlikleri keşfetme şansı da yakaladılar.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ÇOKAUM’un katkılarıyla gerçekleştirilen festival programının sonraki durağı, ‘’Haydi Çocuklar Dışarı!’’ sloganıyla Amman olacak.